Dołączył: 26 Kwi 2006
Posty: 1 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/6
Skąd: Poznań
|
|
Wysłany: Nie 17:40, 09 Lip 2006 Temat postu: Pielęgniczka Kakadu ( Apistogramma Cacatuoides ) |
|
|
Występowanie,zachowanie i wygląd
Ryba ta wystepuje w Ameryce Południowej w okolicach wschodniego Peru. Samce są dużo dorastaja do 10 cm, maja więcej kolorów ( w zależnosci od forum bawnej, najbardziej popularne to Standart, Double Red, Triple Red, Orange Flash ) szczególnie widoczne u starszych samców - wiekszy pysk i wystrzepione pierwsze promienie płewty grzbietowej. Samice sa mniejsze do 5 cm całe zólte z czarnym wyrazistym pasem przebiegajacym po lini boczej.
Zbiornik i pielęgnacja
Parke tych ryb mozna juz z powodzeniem zacząc hodowac w akwarium 35 litrowym. Dla wiekszej liczby ( 1 samiec 3 samice ) mozna zastosowac zbiornik 100 litrowy. A dla grupy 2- 3 samców i 3 -5 samic powinnismy dac basen ponad 200 litrowy. Ryba jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Jak wiekszosc pielegniczek lubi świerzą, czesto podmienianą wode.
Dekoracje
Można wykorzystac ususzone liscie dębu. Jako podłoże powinnismy wykorzystać drobnoziarnisty piasek, ponieważ ryby te lubią od czasu do czasu pogrzebać w podłożu. Oczywiście korzenie i skorupy kokosa jako kryjówki to standart.
Woda
pH od 6,5 do 7,5, woda miękka do średnio twardej o temperaturze 24 - 27 stopni.
Rozmnażanie
Gdy nadchodzi czas tarła ryby dostaja intensywnych barw. Samica wabi swojego partnera do wcześniej upatrzonej kryjówki ( u mnie był to kokos, zauważyłem, że przy moich samiczkach tarło odbywalo sie zawsze w tej samej kryjówce ) trzęsąc pletwami i ciałem, ustawiajac sie brzuchem w jego strone. Po skonczeniu tarła samiec zostaje przepedzony z kryjówki. Zdarzają sie przypadki gdy samce z tego gatunku nie tylko pilnuja terytorium wokól miejsca złozenia ikry ale tez opiekuja sie narybkiem ( u mnie zdarzyła się sytuacja, że samiec opiekował się jedną połową narybku a samica drugą )
Karmienie
Ryba ta jest prawie wszystko-żerna. Moje pielęgniczki Kakadu szczeglólnie lubia żywe larwy ochotki ( oczywiscie z zaufanego zródła ). Pozatym podaje im młode krewetki ( Mysis ), dorosłą artemie, wodzeń, oczliki, czerwnony plankton, Cichlid mix i od czasu do czasu jakiś pokarm roślinny.
Copyright By Szarak
Post został pochwalony 0 razy
|
|